kodk

Klęcznik ergonomiczno-rehabilitacyjny


 

Klęcznik ergonomiczno-rehabilitacyjny


Krzesło ERGO-RECH pozwoli Ci ustrzec się przed zagrożeniami długiego siedzenia, a jeżeli masz już pierwsze objawy złej postawy - wpłynie korzystnie na jej skorygowanie. W prawidłowej postawie siedzącej kręgosłup musi utrzymać swoją tzw. fizjologiczną normę: miednica powinna być skręcona lekko ku przodowi, a linia pionu kręgosłupa powionna padać bezpośrednio na środek styku miednicy z siedzeniem krzesła. Mięśnie stabilizujące kręgosłup są wówczas po obu stronach równomiernie rozłożone. Taką właśnie normę zapewnia krzesło ERGO-REH. Nie żądaj od krzesła ERGO-REH zbyt wiele już w pierwszej chwili. Nie zmuszaj swego ciała do nadmiernego wysiłku.

Twoje ciało - mięśnie, kręgi, wiązadła i stawy - są prawdopodobnie "zdemoralizowane i rozleniwione" (cyt. za prof. J. Hartem). Jedne mięśnie mogą być nadmiernie wyciągnięte, inne krótsze i słabsze. Przyzwyczajony lub przyzwyczajona jesteś do tradycyjnych krzeseł i foteli.

Gdy usiądziesz na krześle ERGO-REH, w pierwszej chwili może Ci zabraknąć oparcia pleców lub podłokietników. To może Cię na początku rozpraszać i powodować dyskomfort siedzenia. Zaczynaj od małych kroczków - dwa-trzy razy dziennie po 15-30 minut. Stopniowo wydłużaj czas siedzenia. Praktyka pokazała, że najszybciej i najłatwiej przychodzi to dzieciom i młodzieży. Czas wdrażania do bezstresowego używania krzesła ERGO-REH jest różny i zależy od indywidualnych cech człowieka, wieku, psychiki i kondycji. Z badzań ośrodków Niemiec i Szwecji prowadzących leczenie zachowawcze narządów ruchu wynika, że osoby, które trwale zaprzyjaźniły się z krzesłem ERGO-REH, używają go jako jedynego sprzętu do siedzenia w domu.

Krzesło-klęcznik otrzymało ostatnio kolejną pozytywną ocenę medyczną od Kliniki Neurochirurgii Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. (poniżej)

Krzesło to jest przeznaczone do długotrwałej pracy siedzącej. Nie jest to mebel ozdobny – to przede wszystkim „urządzenie” pozwalające pracować w pozycji siedzącej bez odczuwania bóli kręgosłupa, służy również do wypoczynku a także jako sprzęt REHABILITACYJNY. Pozycja zajmowana na siedzisku kreuje wygodną i relaksującą pozycję. Powinno ono w jak najszybszym czasie zastąpić tradycyjne krzesła, fotele itp. Krzesło ERGO jest idealnym wyposażeniem biura, szkoły, - każdego nowo tworzonego miejsca pracy, nauki i wypoczynku.

 

KRZESŁO ZASTRZEŻONE – WZÓR UŻYTKOWY ZASTRZEŻONY

 

NR W 106882

 

URZĄD PATENTOWY RP

 

 

OPINIA KLINIKI NEUROCHIRURGII

 

 

Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi dotycząca konstrukcji i walorów użytkowych konstrukcji rehabilitacyjnego krzesła- klęcznika

 

Rehabilitacyjne krzesło klęcznik z podparciem podkolanowym, zwanym dalej „krzesłem” poddano badaniom w Klinice Neurochirurgii WAM w Łodzi. Badania polegały na użytkowaniu zgodnie z przeznaczeniem – tzn. do przebywania w pozycji siedzącej.

 

Użytkowanie miało miejsce:

  1. Na stanowisku pracy przy obsłudze komputera

  2. Podczas rekonwalescencji chorych operowanych z powodu dyskopatii lędźwiowego odcinka kręgosłupa

  3. U chorych z przewlekłymi zespołami bólowymi odcinka lędźwiowego kręgosłupa

  4. Do relaksu i pracy w warunkach domowych

     

OCENA KONSTRUKCJI KRZESŁA pozwala stwierdzić, że jest ono solidne, statyczne a możliwość przetaczania na kółkach zwiększa wygodę użytkownika, zwłaszcza osobą niepełnosprawnym. Istotna zaletą jest także niewielki ciężar oraz możliwość płynnej regulacji odległości pomiędzy klęcznikiem a siedziskiem za pomocą mechanizmu śrubowego. Wygodne siedzisko i klęcznik sprzyjają przyjmowaniu przez użytkownika pozycji wyprostowanej z fizjologicznym lordotycznym ustawieniem kręgosłupa lędźwiowego.

 

Należy podkreślić, że ten typ krzesła naszym zdaniem powinien znaleźć szerokie zastosowanie w dziedzinie profilaktyki prawidłowej postawy i kształtu kręgosłupa.

 

ZALETY BIOMECHANICZNE KORZYSTANIA Z KRZESŁA – KLĘCZNIKA

 

Przebywanie w pozycji siedząco - klęczącej - przez przesunięcie środka ciężkości ciała ku przodowi angażuje mięśnie grzbietu do utrzymania pozycji wyprostowanej. Jest to zatem postawa jak najbardziej prawidłowa. Utrzymywanie jej odbywa się bez odczuwalnego wysiłku za pomocą silnego kompleksu przykręgosłupowych mięśni prostowników tułowia. Jednocześnie w pozycji tej ułatwieniu ulega przeponowy tor oddychania.

Pozycja zajmowana na krześle – klęczniku jest według obecnego stanu wiedzy zalecana jako profilaktyczna u osób wykonujących wielogodzinną pracę w pozycji siedzącej, jako relaksująca w warunkach domowych. Stanowi element rehabilitacji i terapii bólów krzyża, choroby krążków międzykręgowych. Z wymienionych powodów uważamy, że krzesło będące przedmiotem opinii całkowicie odpowiada wymienionym warunkom i może być produkowane w obecnej formie.

tutaj >>> ceny